Program EKOSTOPA sa momentálne nachádza v prestavbe. Registrácia bola ukončená. Stále si však môžete vypočítať svoju vlastnú ekologickú stopu alebo využiť viac ako 250 edukačných aktivít.

Tohtoročný Deň Zeme bude iný

Zajtra, 22.4.2020 oslávime medzinárodný Deň Zeme. Tento rok bude špecifický hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Prvý deň Zeme oslávili v roku 1970 v USA. Dvadsať miliónov Američanov vyšlo do ulíc, areálov študentských mestečiek či na námestia, aby poukázali na drancovanie a ničenie prírody človekom. V roku 2020 preto Deň Zeme slávi svoje jubileum – polstoročnicu svojho vzniku.
  • Témou tohto ročníka sú podľa oficiálnej stránky Dňa Zeme aktivity zamerané na ochranu klímy. Je to téma, ktorá na nás doslova „skáče“ z každej strany. Čas je však neúprosný a nesmieme ho strácať nečinnosťou a ignoranciou tohto problému.
  • Hromadné čistenie okolia, zbieranie odpadkov, sadenie stromčekov či demonštrácie nie sú v súčasnej situácii možné. Minulý rok sme v areáli nášho pracoviska SAŽP v Banskej Bystrici okrem čistenia okolia, vybudovali spolu s kolegami aj kompostovisko a hmyzí hotel. Tento rok sa to nedá. Naše aktivity sa preto presúvajú do súkromia našich domácností, či do virtuálneho sveta. Prijmite výzvu, ktorá nás v týchto časoch môže stmeliť a motivovať ku každodenným drobným skutkom v prospech našej planéty. Na stránke (https://www.earthday.org/earth-day-challenge/) je zverejnená 22-dňová výzva. Na každý deň od začiatku mesiaca apríl až po Deň Zeme tu máte k dispozícii vždy jednu výzvu, ktorú môžete splniť nielen teraz, ale už navždy. Môžete si napríklad urobiť svoj vlastný plastový audit domácnosti, vytvoriť zaujímavé kompostovisko, zvoliť si jeden deň v týždni bez mäsa, zasadiť strom, či vyskúšať si na jeden deň fungovať čo najviac bezodpadovo. Všetky tieto aktivity by mali vyvrcholiť počas Dňa Zeme, 22. apríla, jeho virtuálnou oslavou.
  • Slniečko lieči...Ak chodíte aj v týchto časoch radi do prírody (samozrejme, na opustené miesta bez davov ľudí) a nie je vám ľahostajné, ako to tam vyzerá, zapojte sa do našej jarnej aprílovej výzvy (https://www.ewobox.sk/clanok/jarne-upratovanie-s-maxom) Urobte niečo dobré pre našu prírodu a pomôžte jej do nového štartu po zimnej prestávke vyzbieraním odpadkov na ľubovoľnom mieste vo vašom okolí. Z čistenia prírody nám pošlite, prosím Vás, fotografie do správy na facebook.com/envirovychova alebo na instagram #vyzvajar2020.

Či vás už zaujala medzinárodná 22-dňová výzva, alebo naša aprílová jarná výzva, podstatné je prispieť svojou troškou k ochrane planéty. Tento rok to síce bude bez davov ľudí, svedkov, kamier, či verejných ocenení, ale podstatný je náš dobrý vnútorný pocit a pocit spolupatričnosti s našou Zemou.

Najjednoduchšie je zmeniť samého seba. Ako povedal Mahátma Gándhí: „Ty musíš byť zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“


21.04. 2020