Program EKOSTOPA sa momentálne nachádza v prestavbe. Registrácia bola ukončená. Stále si však môžete vypočítať svoju vlastnú ekologickú stopu alebo využiť viac ako 250 edukačných aktivít.

Kráčaj udržateľne!

Zachyť udržateľnosť pomocou fotografie

Kráčaj udržateľne! Vyzývajú organizátori zo Slovenskej agentúry životného prostredia najmladšiu generáciu prostredníctvom 5. kola súťaže Envirospektrum. Svoje udržateľné kroky a kroky ich bezprostredného okolia majú za úlohu opäť zaznamenať prostredníctvom fotoaparátu. O šetrení zdrojov, stratégií udržateľnosti a ohľaduplnosti k všetkému živému navôkol totiž nestačí iba hovoriť, je potrebné konať.

Téma Kráčaj udržateľne! má deti a mládež motivovať k tomu, aby sa zamysleli nad vplyvom výroby potravín, oblečenia, energie a mobility na životné prostredie. Majú tak na jednej strane možnosť ukázať svoj fotografický talent a na druhej strane prispieť do diskusie na podporu udržateľnosti našej spoločnosti.

Udržateľné jedlo

Dokážete zachytiť, ako vyzerajú udržateľné potraviny a ako nemajú vyzerať? Dokážete priblížiť ako sa vyrábajú a dostanú na náš stôl? Čo hovoríte na potravinový odpad? Máte riešenia na zlepšenie udržateľnosti nášho potravinového systému?

Udržateľná móda

Rýchla móda sa v poslednej dobe stala obrovským problémom odevného priemyslu. Nakupujeme lacno a nekvalitne. Pričom nákupom odevov z druhej ruky recyklujeme a už vyrobeným odevom poskytneme dlhšiu životnosť. Ako to vidíte vy?

Udržateľná energia

Energiu potrebujeme na kúrenie v domácnosti, vo výrobnom či dopravnom sektore, alebo na nabíjanie mobilných telefónov. Podarí sa vám zachytiť našu závislosť na energii alebo spôsob ako môžeme vyrábať energiu bez negatívneho vplyvu na životné prostredie a ovzdušie? Čo nám v tom bráni?

Udržateľná mobilita

Chodíme do školy, do práce, na rodinné a iné návštevy, dovolenky trávime na nepoznaných miestach. Prepravujeme spotrebné tovary. Môžeme namiesto jazdy autom chodiť pešo alebo na bicykli? Je zdieľanie elektrických vozidiel alebo používanie verejnej dopravy lepšou alternatívou k používaniu automobilu?

Do Envirospektra môžu prihlásiť svoje snímky do 10.februára 2021 (datum uzávierky budeme predlžovať) žiaci základných a stredných škôl na Slovensku, vo veku od 6 do 19 rokov. Pre víťazov sú pripravené hodnotné ceny ako sú zrkadlovka či tablet. Propozície, anotácia a prihláška do súťaže sú dostupné na portáli environmentálnej výchovy – EWOBOX.


11.01. 2021