Program EKOSTOPA sa momentálne nachádza v prestavbe. Registrácia bola ukončená. Stále si však môžete vypočítať svoju vlastnú ekologickú stopu alebo využiť viac ako 250 edukačných aktivít.

Ekologické dušičky

Sviatok všetkých svätých je každoročnou tradíciou nielen na Slovensku, ale aj v iných katolíckych krajinách. Aspoň raz do roka sa rodiny zídu pri tých, ktorí tu s nimi už nemôžu byť a zaspomínajú si na spoločne strávené chvíle. Z úctyhodnej tradície sa však časom stal veľký biznis.

Reč je o dekoráciách, ktoré odslúžia pár týždňov a potom skončia v zmiešanom odpade. Keďže mnoho cintorínov na Slovensku nemá separátne koše na plasty, sklo či bio odpad, všetko skončí na jednej kope. Predajcovia na dušičkách síce zarobia, málokto sa však zamyslí, kde všetky sviečky či umelé vence skončia. Tu je zopár tipov ako prežiť tento sviatok ekologickejšie.

#1 Kvety

Aj ty by si asi radšej dostal živé kvety ako umelé. Je pravda, že plastové dekorácie vydržia dlhšie, než tie vo váze, keď sú však na slnku pridlho zvyknú vyblednúť, zašpiniť sa od dažďa a pôsobia gýčovo. Dobrým variantom je preto rastlina zasadená v hlinenom črepníku, alebo priamo v zemi. Ak si dostal kyticu kvetov, nechaj ju vysušiť a daruj jej druhý život – prines ju svojmu blízkemu zosnulému.

#2 Ručne vyrábané vence

Jeseň ponúka mnoho farebných dekorácii priamo v prírode. Prečo si teda nevyrobiť pestrofarebný hand-made veniec? Živé listy, šípky, šišky či žalude sa budú dokonale vynímať a navyše aj ušetríš. Stačí trocha času, trpezlivosť, šikovné ruky a dekorácia je hotová.

#3 Eko sviečky

Hoci ich používame bežne, málokto z nás si uvedomuje, z čoho sú vyrobené. Okrem toho, že škodia zdraviu väčšina obsahuje parafín, ktorý sa získava z ropy a vypúšťa škodlivé látky. Ak kúpiš malú sviečku na hrob a po použití ju vyhodíš do správneho koša, určite nespôsobíš ekologickú katastrofu. Predstav si však množstvo, ktoré ľudia spotrebujú práve na Dušičky. Dobrým variantom sú preto ekologické sviečky vyrobené z prírodných materiálov. Vyrobiť si ich môžeš aj sám!

#4 Tekvica či svetlonos

Svetlonos sa spája najmä s Halloweenom. Mnohí si myslia, že ide o americký sviatok, jeho pôvod sa však datuje do dôb keltov. Či už je to tak, alebo ona, tekvica rozhodne patrí k symbolom jesene. Je len na tebe či ju vyrežeš a dáš do nej sviečku, alebo len tak položíš na okrasu.

#5 Sklenené svietniky

Ak si však zástancom tradičných dekorácii skús sa pri nákupe vyhnúť plastovým kusom. Na trhu je veľký výber, prečo teda nezvoliť sklenené svietniky s kovovým vrchnákom? Ak do nich použiješ ekologickú sviečku a po Dušičkách sa postaráš, aby všetko skončilo tam kde má, príroda sa ti poďakuje. Originálny svietnik si môžeš vyrobiť aj zo zaváraninového pohára.

Zdroj:
https://noizz.aktuality.sk/enviro/ekologicke-dusicky/vbpx028
https://www.interez.sk/zabudnite-na-umele-vence-6-sposobov-ako-si-uctit-pamiatku- blizkych-zosnulych-ekologicky/


30.10. 2019